Nyheter
Förundersökning om missbruk av regionresurser nedlagd
Publicerad: 1 augusti 2019, 08:53
Foto: Marie Birkl/Bildbyrån
Utredningen om den sjukvårdsförening som misstänktes ha missbrukat regionens resurser i Region Jämtland Härjedalen läggs ner.
Det rapporterar SVT Jämtland. I maj skrev Dagens Medicin om att regionen låtit göra en extern utredning om förehavandena för en sjukvårdsförening som erbjuder sjukvård vid olika evenemang i regionen, som till exempel skidskytte-VM. Föreningen ska ha använt sjukvårdsutrustning från regionen i sin privata verksamhet.
Regiondirektören lämnade över ärendet till polisen.
– Jag jag gör ingen egen bedömning av om det förekommit något brottsligt. Det får rättsväsendet göra. Jag koncentrerar mig på att korrigera de bristande rutiner som uppenbarligen finns i vår organisation, sa regiondirektör Hans Svensson då till Dagens Medicin.
Men nu läggs alltså förundersökningen ner, då det inte finns anledning att misstänka brott. Regiondirektör Hans Svensson meddelar i ett sms till SVT Jämtland att ärendet för regionens del nu är avslutat.