Nyheter
”Jag har aldrig dolt något för Läkemedelsverket”
Publicerad: 17 december 2012, 12:11
Skåneapoteket i Eslöv har sålt läkemedel till partihandel för att öka företagets likviditet.
Skåneapoteket i Eslöv har sålt läkemedel till partihandel för att öka företagets likviditet.
Apotekets ägare, Magnus Wetter, säger till Svensk Farmaci att han inte vet om Skåneapoteket är polisanmält av Läkemedelsverket. Han beskriver den egna försäljningen som en läkemedelshandel i ”mindre skala”.
– Jag har aldrig dolt något för Läkemedelsverket. Jag har tidigare blivit informerad av Läkemedelsverket att öppenvårdsapotek får sälja läkemedel till en partihandlare i små mängder. Man kan naturligtvis fråga sig vad som är små mängder, säger Magnus Wetter till Svensk Farmaci.
Han berättar att apoteket de senaste månaderna har sålt cancerläkemedel motsvarande tre månaders förbrukning för sex personer.
Apoteket har täckt sitt behov av likvida medel med hjälp av handeln. Pengabristen har uppstått när apoteket väntar på ersättning från landstinget samtidigt som det måste betala för sina läkemedel.
– Glappet är ett stort systemfel som slår hårt mot enskilda entreprenörer, säger han.
Annika Babra, gruppchef på inspektionsenheten på Läkemedelsverket, tar det inte för troligt att någon på Läkemedelsverket har gett klartecken till försäljning i liten skala.
– Nej, något okej kan man inte få. Det är inget som beviljas från Läkemedelsverkets sida, säger hon till Dagens Apotek.
Relaterat material
Apotek polisanmäls av myndighet
Inspekteras för olaglig läkemedelshandel
CHARLOTTA KJELLBERG