Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

torsdag22.04.2021

Kontakt

Annonsera

Meny

Starta din prenumeration

Prenumerera

Sök

Nyheter

Kardiologer först med öppen redovisning av sidouppdrag

Publicerad: 30 september 2003, 11:22

För att undvika misstankar om jäv går Svenska cardiologföreningens styrelse i bräschen och redovisar öppet sina kopplingar till läkemedelsindustrin. Den som vill kan ta del av ledamöternas deklarationer. Initiativet lovordas men har hittills inte fått några efterföljare.


Styrelsemedlemmarna i Svenska cardiologföreningen har sedan i våras skyldighet att redovisa sidouppdrag, konsultuppdrag och större aktieinnehav. Redovisningen handläggs av föreningens revisor och lämnas ut till den som vill titta på den.  - Hittills är det bara massmedia som intresserat sig för redovisningen. För egen del har jag inte begärt att få se den, säger styrelseledamoten Anders Englund, som arbetat fram förslaget till större öppenhet inom föreningen.  - Det är viktigt att omvärlden känner till vilket förhållande en läkare eller forskare har till kommersiella intressen, särskilt om han eller hon är förtroendevald och uttalar sig å föreningens vägnar. För egen del har jag ett kontrakt om ett utbildningsuppdrag för ett medicintekniskt företag som jag deklarerar.  Känner inte till den policyn  Att kardiologerna är pionjärer för ökad öppenhet har sin bakgrund i den debatt som följde i fjol sedan Björn Dahlöf, överläkare vid Sahlgrenska universitetssjukhuset/Östra i Göteborg, gjorde reklam för Life-studien, en hjärtstudie, på brevpapper från Göteborgs universitet.  Eftersom det är vanligt att hjärtläkare har kontakter med läkemedelsindustrin, genom till exempel kliniska studier eller som föredragshållare, ville Svenska cardiologföreningen att dess styrelse skulle vara öppen med de kontakter den har.  Svenska läkaresällskapets ordförande, Thomas Ihre, tycker att initiativet är bra och ser det som angeläget att fler sektioner följer Svenska cardiologföreningens exempel. Ledamöterna i Svenska läkaresällskapets styrelse har sedan 1998 gjort jävsdeklarationer. Dessa är dock inte öppna för alla. Hur de ser ut får bara medlemmarna i sällskapet veta. Men än har ingen medlem visat intresse för detta.  Inom centralstyrelsen för Sveriges läkarförbund finns det inga jävs-bindningar, enligt förbundets informationschef, Elisabeth Frostell.  - Det finns ingen grund för misstänksamhet vad gäller detta. Vår policy är att den som har bindningar ska anmäla detta till ordföranden. Och det har ingen gjort, säger Elisabeth Frostell.  Men förbundets förste vice ordförande, Eva Nilsson Bågenholm, känner inte till någon sådan policy och vet inte om någon i centralstyrelsen har sidouppdrag som kan innebära jäv.  - Det finns inget som säger att vi i centralstyrelsen ska ge någon sådan deklaration. Jag kan bara säga att jag själv inte har några sådana kopplingar, säger hon.  Ointresse beror på ovana  Förbundets läkemedelsråd arbetar med nya rekommendationer för redovisning av uppdrag för kommersiella intressen. Dessa ska vara klara före årsskiftet och rikta sig till förbundets medlemmar.  Kommer läkemedelsrådet självt att vara öppet med de uppdrag som dess ledamöter har?  - Vi har inte gått igenom detta, men det är klart att vi borde göra. Jag medger att det är märkligt att vi inte gjort det men det ska vi verkligen göra. Även centralstyrelsen borde öppet redovisa sina bindningar, säger Eva Nilsson Bågenholm.  Att läkarkåren verkar så ointresserad av vilka kopplingar kollegorna har till läkemedelsindustrin tror hon beror på ovana och att de flesta någon gång har sådana kopplingar, utan att det är särskilt konstigt.  - I början kanske det kommer att kännas konstigt och man kan känna sig misstänkliggjord, men när öppenheten väl etablerats behöver man inte känna sig rädd inför det, säger Eva Nilsson Bågenholm.

Dela artikeln:


Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev