onsdag31 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Läkemedelsverket får i uppdrag att värdera off label

Publicerad: 5 april 2019, 13:43

”Rituximab vid multipel skleros ligger bra till med tanke på den utbredda användningen och att det finns önskemål från olika håll om att vi ska utreda just detta läkemedel vid denna indikation”, säger Veronica Arthurson vid Läkemedelsverket. Foto: Roche

Det har efterfrågats från många håll och nu har till slut regeringen beslutat om att Läkemedelsverket får i uppdrag att utreda risk-nyttavärdering av läkemedel som ges utanför godkänd indikation, så kallad off label.

Ämnen i artikeln:

LäkemedelsverketLäkemedelMultipel skleros

Carl-Magnus Hake

carl-magnus.hake@dagensmedicin.se


Beslutet gäller än så länge bara ett pilotprojekt och Läkemedelsverket ska till en början bara granska ett utvalt läkemedel, där myndigheten bedömer att ”utvärderingsbehovet är särskilt stort”.

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev