måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Lärosäten oroade för läkarutbildningens tidsplan

Publicerad: 8 oktober 2018, 12:18

Skjut upp starten för den nya läkarutbildningen till år 2021. Det skriver Sveriges dekaner vid de medicinska fakulteterna i ett brev till socialdepartementet.

Ämnen i artikeln:

Universitetskanslersämbetet

LB

Linda Berglund

linda.berglund@dagensmedicin.se


Det är Läkartidningen som har gått igenom remissvaren på promemorian om den nya sexåriga läkarutbildningen. Dekanerna har skickat ett remissvar på eget initiativ, där de anser att den nuvarande tidsplanen är orealistiskt. De får medhåll av både universitetskanslersämbetet och flera regioner.

Dekanerna skriver att det är viktigt att utbildningsplanen inte hastas fram, eftersom det krävs beslut på flera nivåer. Dessutom måste lärosätena ansöka på nytt om examensrätt. De varnar också för att övergångsreglerna mellan den nya och gamla utbildningen kommer att bli komplexa, vilket flera lärosäten håller med om.

Enligt tidningen finns det även en oro i regioner och landsting vad det gäller de nyutexaminerade läkarnas kompetens när allmäntjänstgöringen, AT, försvinner.

Relaterat material

”Viktigt att få en modern läkarutbildning på plats”

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev