fredag22 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Medlare för Vårdförbundet klara

Publicerad: 6 mars 2008, 10:42

Det blir Christina Rogestam och Anders Lindström som medlar i konflikten mellan Vårdförbundet och Sveriges Kommuner och Landsting, SKL.


Medlarna har utsetts av parterna gemensamt och börjar sitt arbete i nästa vecka.

Christina Rogestam har tidigare bland annat varit generaldirektör för Invandrarverket och haft flera statliga utredningsuppdrag. Anders Lindström är före detta generaldirektör för Medlingsinstitutet. Båda har haft tidigare medlingsuppdrag.

Det nuvarande avtalet mellan Vårdförbundet och SKL löper ut den 31 mars. Den 28 februari beslutade parterna att kalla in medlare.

Det är i lönefrågan som man inte kunnat komma överens.

– Vi behövde lyfta de medlemmar som ligger för nära eller till och med under undersköterskornas lönenivå. Vi hittade inget bra sätt för det och då tyckte båda att det var bättre att be om hjälp i stället för att sluta i oenighet, har Vårdförbundets chefsförhandlare  Margareta Öhberg sagt till Dagens Medicin.

Relaterat material

Medlare krävs för nytt avtal för Vårdförbundet

Låst läge om sjuksköterskelöner - medlare kallas in

Biomedicinska analytiker demonstrerar för mer betalt

Danska sjuksköterskor gör sig redo att strejka för högre löner

Sjuksköterskestudenter nobbar jobb med dålig ingångslön

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev