Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Neurologiska symtom var biverkning

Publicerad: 24 mars 2003, 12:56

Läkaren misstänkte att patienten fått en neurologisk sjukdom. Det visade sig vara biverkningar som uppstått sedan ett läkemedel bytts ut på apoteket.


Patienten är sjukskriven för utbrändhet och har använt Cipramil sedan hösten 2000. Hon har tidigare inte haft några problem med biverkningar med undantag av mindre svettningar, vilket enligt Fass är en av de vanligaste biverkningarna för Cipramil.   Enligt kvinnan hävdade personalen på apoteket i samband med utbytet att det inte skulle vara någon skillnad med det generiska preparatet men att hon, om hon ville, kunde fortsätta att använda Cipramil. Fast då skulle hon få betala mellanskillnaden själv.   Fick neurologiska symtom  När hon börjat ta det generiska preparatet Citalopram Biochemie uppstod biverkningar som patienten inte haft förut. Hon fick neurologiska symtom. Det började som svaghet i underbenen som sedan spreds mot överkroppen. Hon kände en svaghet i armarna, i andningsmuskulaturen och fick skakningar i händer och underben.  - Det var mycket obehagligt, jag trodde att jag drabbats av en allvarlig sjukdom. Jag hade inte en tanke på att det kunde vara medicinen. Den var ju samma som tidigare, säger patienten, som vill vara anonym.  När biverkningarna uppstod uppsökte hon en akutmottagning där hon fick en sömntablett och gavs rådet att försöka sova. Hon somnade, men skakningarna fortsatte även i sömnen.   Därefter kontaktade hon Maths Karlsson, företagsläkare på Solstahälsan i Karlstad. Han misstänkte att hon fått en neurologisk sjukdom. Därför skickade han henne vidare till medicinkliniken vid Centralsjukhuset i Karlstad, där man planerade att göra en mer omfattande undersökning.  Biverkningarna försvann direkt  - Patienten kom in till oss och hade oklara symtom som imiterade exempelvis Guillain Barres syndrom. Patienten hade gått på samma preparat under en längre tid och så plötsligt uppstår biverkningar. I ett tidigt skede var det svårt att förstå att det berodde på att apoteket gjort ett utbyte, säger Maths Karlsson, som nu rapporterat händelsen till Läkemedelsverket.  Det var efter besöket på medicinkliniken som patienten började fundera på om den nya medicinen kunde förklara hennes symtom. Hon gjorde eftersökningar och fann att kopian, enligt Fass, hade andra biverkningar än originalet.   Därför beslutade hon i samråd med läkare att sluta med kopian och återgå till originalet. Och efter bara några dagar var biverkningarna borta. De kom inte heller tillbaka när hon åter började använda originalläkemedlet.

Fredrik Larsson

Dela artikeln:


Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev