Nyheter
Nytt pris med medicinkoppling
Publicerad: 15 oktober 2012, 11:54
Även årets ekonomipris har kopplingar till medicinen. En av pristagarna har utvecklat system som matchar organdonatorer med patienter.
På måndagen blev det klart vilka som i år får Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne.
De två amerikanska pristagarna Alvin E Roth vid Harvard University och Loyd S Shapely vid Ucla tilldelas priset för teorin om stabila allokeringar och för utformning av marknadsinstitutioner i praktiken , enligt ett pressmeddelande från Kungliga Vetenskapsakademien. I klartext handlar det om att på bästa sätt para ihop olika aktörer med varandra.
Den ene av pristagarna, Alvin E Roth, har för olika organisationers räkning utvecklat system som bland annat har matchat nyblivna läkare med sjukhus och donatorer av mänskliga organ med patienter.
Prissumman är 8 miljoner svenska kronor som delas lika mellan de två pristagarna.
För att läsa mer om de två pristagarna, läs här
Relaterat material
Kemipris för kartläggning av receptorer
Två delar Nobelpris i medicin
HANNAH DAVIDSSON