tisdag28 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Nytt sjukvårdsråd i Stockholm

Publicerad: 16 oktober 2014, 12:00

Anna Starbrink, FP. Foto: Anki Almqvist

Anna Starbrink (FP) tar över som sjukvårdslandstingsråd i Stockholm. Filippa Reinfeldt (M) satsar på finansen istället.


Än är inte laget som ska styra Stockholms läns landsting den kommande mandatperioden helt klart. I kväll, torsdag, avgör Moderaterna vem som ska ta finanslandstingsrådsposten och på söndag tar Folkpartiets förbundsmöte beslut om posterna som sjukvårdslandstingsråd och innovationslandstingsråd.

Enligt den moderata valberedningens förslag ska Torbjörn Rosdahl fortsätta som finanslandstingsråd. Men Filippa Reinfeldt kommer att ställa upp som motkandidat.

Lugnare lär det bli när Folkpartiet på söndag väntas ge Anna Starbrink uppdraget att ta över som sjukvårdslandstingsråd och ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden. Daniel Forslund får uppdraget som landstingsråd för innovation, e-hälsa och it. Några kända motkandidater finns inte där.

Sedan tidigare står det klart att kristdemokraten Ella Bohlin blir landstingsråd med ansvar för barn- och äldrefrågor.

På måndag ska den nya landstingsledningen för Stockholms läns landsting presenteras och dagen därpå, den 21 oktober, kommer landstingsfullmäktige att fatta beslut om den nya politiska ledningen.

Relaterat material

Han satsar på landstingspolitiken

MIA WÄRNGÅRD

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev