Få hela storyn
Starta din prenumeration
Nyheter
Publicerad: 21 mars 2013, 12:21
Höglandssjukhuset prisas för att ha lyckats minska antalet patienter med clostridium difficile-infektion.
Varje år delar Svensk förening för vårdhygien ut Svenska hygienpriset. I år är priset uppdelat i tre delar, och en av priserna går till Höglandssjukhuset i Eksjö och Nässjö. De andra två priserna går till Folktandvården i Halland och Maria Karlsson, chefveterinär på Djursjukhuset Gammelstad.
Syftet med priset är att öka medvetenheten om vikten av att tillämpa goda hygienrutiner , och går varje år till en organisation, företag eller enskild person inom hälso- och sjukvård gjort betydande insatser inom hygienområdet.
Och det har Höglandssjukhuset gjort, anser juryn som formulerade sin motivering så här:
Höglandssjukhuset i Eksjö och Nässjö har genomfört ett framgångsrikt patientsäkerhetsarbete där man lyckats minska antalet patienter med clostridium difficile-infektion genom omfattande insatser och ett tvärprofessionellt samarbete över verksamhetsgränserna. Resultatet har visat sig hållbart över tid.
Priset delas ut i Örebro i dag av Johan Carlsson, generaldirektör på Smittskyddsinstitutet.
HANNAH DAVIDSSON