Nyheter
Skyddsbehov utan grund fortsatt motiv för stark sekretess om läkemedel
Publicerad: 11 maj 2023, 06:00
För uppgifter om receptfri försäljning som kan härledas till enskilda företag ska det fortsatt gälla stark sekretess, enligt utredningsförslaget.
Foto: Linnea Rheborg/Bildbyrån
Läkemedelsbranschen ser inget behov av skydd för uppgifter om sin försäljning. Ändå kom en statlig utredning fram till att ett sådant skyddsbehov utgör grund för stark sekretess för uppgifterna. Utredaren kan inte säga om förslaget är lagt på en felaktig premiss.
Sedan några år råder stark sekretess på uppgifter om läkemedelsförsäljning som kan härledas till enskilda läkemedelsföretag. Det blev ett oavsiktligt resultat när dåvarande Apotekens Service AB omvandlades till E-hälsomyndigheten
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.