Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Solbadande gav hudreaktion

Publicerad: 18 september 2013, 06:00

En patient som fått antibiotika drabbades av en hudreaktion efter att ha solat under behandlingen.


Enligt den lex Maria-anmälan som Cura-apoteket gjort brukar farmaceuten som expedierade läkemedlet Doxyferm informera kunder som får tetracykliner om faran med solexponering, liksom om vikten av att undvika mjölkprodukter och om att ta läkemedlet i samband med måltid.

Även läkaren hävdar att han brukar informera om risken för så kallad fototoxisk reaktion, det vill säga att huden blir onormalt känslig för ljus, eftersom han själv råkat ut för en sådan.

Trots detta utsatte kunden sitt ansikte för stark sol under behandlingstiden. Följden blev en hudreaktion som enligt anmälan hade kunnat leda till en allvarlig skada.

Farmaceuten var inlånad från ett annat apotek och när läkemedlet expedierades var arbetsbelastningen något högre än normalt.

LINA ÖSTERBERG

Dela artikeln:


Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev