Nyheter
Stor läkarbrist på vårdcentralerna
Publicerad: 10 februari 2014, 07:20
På landets vårdcentraler är var sjätte läkartjänst vakant. Särskilt i glesbygd är det svårt att bemanna vårdcentralerna med fast personal.
Av 3 653 läkartjänster på landets vårdcentraler är 613 vakanta, visar en karläggning som Sveriges Television har gjort. Bristen är störst i de glesbefolkade områdena. I exempelvis Dalarna är fyra av tio läkartjänster vakanta, medan det i Stockholm endast är en av 20 tjänster som är utan fast bemanning.
– Jag skulle vilja säga att vi har det här problemet i hela Dalarna. En del vårdcentraler har det något bättre, och några sämre. Men det är totalt sett ett stort bekymmer för oss alla, säger Karin Torberger, primärvårdssamordnare i Falun, till SVT.
En annan skillnad som framkommer av kartläggningen är att det finns fler privata alternativ i Stockholm där mer än hälften av patienterna går till en privat vårdcentral, vilket kan jämföras med var tionde patient i Dalarna.
SAMUEL LAGERCRANTZ