Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Viagra kan ge bestående synförlust

Publicerad: 31 mars 2005, 14:33

En sällsynt form av biverkningar i samband med behandling med impotensläkemedlet Viagra har rapporterats av ögonläkare i USA. En liten grupp män har drabbats av en speciell typ av synförlust, en ischemisk optisk neuropati, som beror på att blodflödet till synnerven stryps.


Fynden rapporteras i det senaste numret av Journal of Neuro-opthalamology. Sju män, i åldern 50-69 år, fick typiska tecken på detta tillstånd inom 36 timmar efter att de tagit en tablett med Viagra (sildenafil).

Alla patienter hade minst en riskfaktor förknippad med ateroskleros, däribland högt blodtryck, högt kolesterol eller diabetes. En ögonundersökning visade att männen dessutom hade ytterligare en gemensam riskfaktor - deras blodkärl och nervtrådar låg ovanligt tätt ihop i det lilla utrymmet längst bak i ögat.

Läkarna som rapporterat fynden tror att skadan, som är bestående, uppkommer när sildenafil, den aktiva substansen i Viagra, får artärerna att dras ihop.

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev