Riksstämman
Det blir ingen medicinsk riksstämma nästa år
Publicerad: 22 december 2015, 12:05
Filippa Nyberg, vd för Svenska Läkaresällskapet. Foto: Niklas Larsson/Bildbyrån
Svenska läkaresällskapet tar en paus från Medicinska riksstämman för att utveckla mötet till 2017, då det hålls igen.
Efter tre år på Waterfront i ganska ny förpackning, där en stor del av programmet och formen ändrats, eftersom det stora formatet från Älvsjö inte fungerade längre, vill läkaresällskapet ta ett kliv tillbaka under nästa år.
– Vi är verkligen på rätt spår nu. Men nu vi behöver tänka efter ordentligt och ta in synpunkter från omvärlden på hur, var, när, hur länge och vilken kostym som vi ska ha. Och vi behöver hitta en hållbar finansiering, säger Filippa Nyberg till Dagens Medicin.
I år vände deltagarantalet uppåt och responsen på det nya programmet har varit positiv, enligt Filippa Nyberg.
– Vi har kommit väldigt långt, men utveckling tar tid.
I år valde Svenska läkaresällskapet att bjuda sina medlemmar på inträdet till Medicinska riksstämman. Då blev det exempelvis lite mindre kaffe till deltagarna.
– Svenska läkaresällskapet är en ideell förening och det är vår skyldighet att vara rädda om pengarna. Men en av de saker vi tittar på är vilka vi jobbar med och hur vi kan få en hållbar finansiering.
Betyder det att det kanske inte blir Waterfront nästa gång?
– Det är inte bestämt var riksstämman ska hållas, men det ingår i vad som ska ses över. Men besökarna har framhållit att det tycker att det är roligt och trevligt att vara just där.
Nästa år vill Svenska läkaresällskapet i stället synas på andra arenor, säger Filippa Nyberg.
Bland annat kommer den ideellla föreningen att ha en större roll på mötet Framtidens specialistläkare, med fler seminariepunkter, och öka sitt deltagande i Almedalen.
CHARLOTTA KJELLBERG