Få hela storyn
Starta din prenumeration
Arbetsmiljö
Publicerad: 19 oktober 2015, 08:51
För första gången någonsin vänder sig Ivo till åklagare i ett ärende där en vårdanställd arbetat utan legitimation.
Det aktuella fallet gäller en kvinna som arbetat som sjuksköterska i Mellansverige sedan början av 2003. I samband med en annan utredning, gällande misstänkt dataintrång, fick Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, upp ögonen för kvinnan och kunde snart konstatera att hon saknade sjuksköterskelegitimation.
I mitten av oktober valde Ivo därför att skicka en åtalsanmälan till åklagare.
– Det är första gången som Ivo åtalsanmäler på den grunden, säger Linda Almqvist, biträdande chefsjurist vid Ivo, till Dagens Medicin.
Att vårdanställda arbetar utan giltig legitimation har förekommit i andra fall som uppmärksammats av Socialstyrelsen. I de fallen brukar Socialstyrelsen skicka ut ett skarpt formulerat brev till den anställde och till arbetsgivaren där det framkommer att tjänstgöring i strid med patientsäkerhetslagen kan leda till böter.
En kopia av det brevet brukar även gå till Ivo, men det är alltså första gången som Ivo väljer att åtalsanmäla en person som arbetat utan legitimation.