Få hela storyn
Starta din prenumeration
Arbetsvillkor
Publicerad: 29 april 2022, 13:20
Specialistsjuksköterskan Eveline Jacobson uppmärksammades för sitt sommarprogram i P1, Sveriges Radio, där hon beskrev den krigsliknande situationen på sin dåvarande arbetsplats på en intensivvårdsavdelning vid Mälarsjukhuset 2020. I kväll, den 29 april, äter hon middag med kungaparet på slottet.
Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Specialistsjuksköterskan Eveline Jacobson ska äta middag med kungaparet i kväll.
Eveline Jacobson, specialistsjuksköterska på Karolinska universitetssjukhusets barnakut, har blivit inbjuden att i dag, den 29 april, delta i en Sverigemiddag på slottet tillsammans med kungen och drottningen, 200 länsrepresentanter och Sveriges alla landshövdingar, skriver Eskilstuna-Kuriren.
Eveline Jacobsson blev rikskändis efter sitt sommarprat i Sommar & Vinter i P1, Sveriges Radio, sommaren 2020, där hon beskrev hur det var att arbeta på en intensivvårdsavdelning under covid-19-pandemin.
Hon berättar vidare för tidningen att hon funderat lite över hur hon förväntas bete sig på en slottsmiddag, och hur hon ska hälsa på kungaparet.
– Tar man i hand nu eller är det coronahälsning som gäller? Ska jag ta med egen handsprit? Ska man kanske köra en fistbump med kungen, skulle det mottas väl, säger hon till Eskilstuna-Kuriren.
Arbetar du i sjukvården och vill kommentera texten utifrån din yrkesroll?
Kommentarer publiceras efter granskning.