söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Bemanning

Bemanningsföretag begär överprövning av SKR:s upphandling

Publicerad: 17 juni 2022, 13:31

Begäran om överprövning har skickats till alla tolv förvaltningsdomstolarna. Foto: Maxim Thoré/Bildbyrån

UPPDATERAD. Dedicare överprövar SKR:s nya regiongemensamma upphandling av bemanning för sjuksköterskor och läkare till förvaltningsrätten. Det meddelade företaget på fredagseftermiddagen.

Ämnen i artikeln:

BemanningsföretagVårdupphandlingar

Susanna Pagels

susanna.pagels@dagensmedicin.se


Den regiongemensamma upphandlingen för att sänka kostnaderna för hyrpersonal i regionerna har kritiserats hårt av bemanningsföretagen. Nu väljer ett av företagen, Dedicare, att skicka en begäran om överprövning

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev