söndag4 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Personnytt

”Hälso- och sjukvården är ingen enmansshow”

Publicerad: 22 juni 2022, 03:51

Ann-Marie Wennberg Larkö har flera roller i makttoppen: professor, landets mäktigaste sjukhusdirektör och ledare av Vårdkompetensrådet.

Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån

Hon har klättrat stadigt på listan och ligger nu i toppen. Sjukhusdirektör Ann-Marie Wennberg Larkös maktposition vilar på minst tre ben.

Ämnen i artikeln:

MaktlistanAT-läkareAnn-Marie Wennberg LarköSahlgrenska universitetssjukhusetGöteborgs universitetKungliga vetenskapsakademien

Susanna Pagels

susanna.pagels@dagensmedicin.se


Förutom sin position som sjukhusdirektör för landets största universitetssjukhus, Sahlgrenska, har hon ett ben i akademin som professor vid Göteborgs universitet och ett i nationella sammanhang genom regeringsuppdraget som ordförande för

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev