onsdag22 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Personnytt

Praktikertjänsts nya vd dröjer

Publicerad: 25 april 2014, 09:46

Foto: Anna Densjö

Praktikertjänst har ännu inte fått fram någon efterträdare till Carola Lemne, som snart går till Svenskt Näringsliv.


Carola Lemne gör sin sista arbetsdag hos vårdkoncernen Praktikertjänst den 9 maj, i samband med stämman. Därefter börjar hon som vd för Svenskt Näringsliv.

Men någon efterträdare kommer inte att finnas på plats direkt, enligt styrelsens ordförande Anders Jonsson.

– Vi räknar med att fatta beslut om vd:n före sommaren och att personen kan börja efter sommaren, säger Anders Jonsson.

Under tiden går styrelseledamoten Erik Strand in som vd för koncernen med drygt 2 000 delägare. Han har varit ledamot i Praktikertjänsts styrelse sedan 2013 och är även ordförande i Samhalls styrelse.

Enligt Anders Jonsson är det inte ont om kandidater till vd-jobbet i Praktikertjänst, tvärtom. Men rekryteringsprocessen tar sin tid.

Det var på Luciadagen 2013 som det slog ned som en bomb att läkaren och vårdvd:n Carola Lemne skulle bli ordförande i Svenskt Näringsliv. Hon är rankad som en av de mest inflytelserika personerna inom välfärden.

VIVIANNE SPRENGEL

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev