Vårdutbildning
Vrinnevilistan tar plats i Östergötland
Publicerad: 17 september 2006, 17:47
Nybildade sjukvårdspartiet Vrinnevilistan tar sig med största sannolikhet med god marginal in i Landstinget i Östergötland.
Med 240 av 272 valdistrikt räknade har Vrinnevilstan 10,6 procent av rösterna i landstingvalet, och klarar sig därför med god höjd över ribban på 3 procent.
Partiet är en nykomling inom landstingspolitiken i Östergötland, och bildades som ett missnöjt sjukvårdsparti då akutmottagningen på Vrinnevisjukhuset i Norrköping stängdes, för att sedan öppnas igen efter några månader på grund av opinionen.
Två av Vrinnevilistans toppnamn är läkare. Lars-Göran Pettersson, röntgenöverläkare vid Vrinnevisjukhuset, är förstanamn på partiets valsedlar. Helene Andersson Molina, ST-läkare i ortopedi på samma sjukhus, står som andranamn.
På Vrinnevilistans valprogram står att Vrinnevisjukhuset ska vara kvar som akutsjukhus med dygnetrunt-öppen kirurgi. Universitetssjukhuset i Linköping ska profileras tydligare mot högspecialiserad sjukvård, och Lasarettet i Motala ska få en större bredd.
Hur samarbetet i Landstinget i Östergötland kommer att se ut blir en svår nöt att knäcka. Den styrande majoriteten består av socialdemokrater, vänsterpartister och miljöpartister. Kristdemokraterna i Östergötland har sagt att de inte tänker regera med Vrinnevilistan, eftersom partiet inte uteslutit ett samarbete med socialdemokraterna. Och inom s är intresset för att samarbeta med Vrinnevilistan svalt.