Caremas ägare ber om ursäkt
Efter de senaste månadernas avslöjanden om missförhållanden på äldreboenden gör riskkapitalisterna som äger Carema nu offentlig avbön.
Hej!
Tack för att du läser Dagens Medicin!
För att läsa vidare på vår sajt, behöver du registrera dig som läsare. Därefter kan du fortsätta att, utan kostnad, ta del av Dagens Medicins journalistik på sajten.
Varför vill vi veta mer om dig? För att kunna ge dig en bättre läsupplevelse och lära oss mer om våra läsares intressen.
Har du redan registrerat dig?
Gå tillbaka till startsidan och logga in dig uppe i toppen på sidan.
Har du frågor, kontakta kundservice@bbm.bonnier.se
Fortsatt trevlig läsning!
Har du redan ett konto?
Logga inVill du dessutom prenumerera på tidningen Dagens Medicin?
Klicka på knappen för att teckna en prenumeration.

Magnus Lindquist och Henrik Kraft, företrädare för riskkapitalbolagen Triton respektive KKR, gör sitt utspel i form av en helsidesannons i Dagens Nyheter. De hävdar att en del av kritiken mot Caremas äldreboenden har varit felaktig, men medger också att det har begåtts misstag. För det ber de reservationslöst om ursäkt , skriver de i annonsen.
Magnus Lindquist och Henrik Kraft presenterar också ett par åtgärder som ska bidra till att återupprätta förtroendet för Carema:
- Det kritiserade aktieägarlånet på 4,1 miljarder kronor omvandlas till aktiekapital, vilket innebär att företaget kommer att betala mer skatt i Sverige.
- En nytillsatt förändringskommission ska arbeta för att skapa en kultur där inga fel accepteras .
Triton och KKR stöder också åtgärder som har aviserats tidigare, nämligen att tillsätta en kundombudsman och att förbättra skyddet för whistleblowers som larmar om missförhållanden.
Kommentarer
Regler för kommentarer
Dagens Medicin vänder sig till yrkesverksamma inom sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.
Regler för kommentarer
För Dagens Medicins kommentarfunktion gäller lagen om elektroniska anslagstavlor och skribenterna är själva ansvariga för innehållet. Vi accepterar inte personliga angrepp på enskilda individer, och inte heller nedsättande omdömen om kön, etnicitet, religion eller sexuell läggning. Språket ska vara vårdat – inläggen får inte innehålla svordomar. Dagens Medicin förbehåller sig rätten att stryka delar av eller hela inlägg som inte uppfyller dessa regler, samt inlägg som inte tillför diskussionen något. Kommersiella budskap och spam raderas. Kommentarerna granskas flera gånger dagligen.
Om du anser att ett inlägg inte uppfyller dessa regler, anmäl kommentaren till moderator via länken "Anmäl kommentar".
Du får vara anonym, men du måste skriva en signatur.