Uppåt för läkemedelsexporten
Nettoexporten av läkemedel växte kraftigt under första kvartalet, visar statistik från Kommerskollegium.
Hej!
Tack för att du läser Dagens Medicin!
För att läsa vidare på vår sajt, behöver du registrera dig som läsare. Därefter kan du fortsätta att, utan kostnad, ta del av Dagens Medicins journalistik på sajten.
Varför vill vi veta mer om dig? För att kunna ge dig en bättre läsupplevelse och lära oss mer om våra läsares intressen.
Har du redan registrerat dig?
Gå tillbaka till startsidan och logga in dig uppe i toppen på sidan.
Har du frågor, kontakta kundservice@bbm.bonnier.se
Fortsatt trevlig läsning!
Har du redan ett konto?
Logga inVill du dessutom prenumerera på tidningen Dagens Medicin?
Klicka på knappen för att teckna en prenumeration.

Den svenska nettoexporten ökade under första kvartalet till 9,7 miljarder kronor, att jämföra med 7 miljarder kronor under motsvarande period i fjol.
Däremot så var nettoexporten till EU negativ, och uppgick till minus 8,2 miljarder kronor, att jämföra med minus 5,9 miljarder kronor under första kvartalet i fjol.
Fjolårets läkemedelsexport uppgick till ett värde av 31,7 miljarder kronor under 2016, en minskning med 500 miljoner kronor under 2015.
Kommentarer