Den här sajten är bara till för dig som arbetar i hälso- och sjukvården.

  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Kontakt
  • Tipsa oss!
  • Lediga jobb
  • Logga in

Bilden är från en tidigare artikel om förväxlingsrisk.

Bilden är från en tidigare artikel om förväxlingsrisk.

Hjärtstillestånd efter läkemedelsförväxling

En kvinna som låg nedsövd i respirator på Karolinska universitetssjukhuset i Solna fick plötsligt hjärtstillestånd sedan en sjuksköterska av misstag givit henne en injektion med kaliumklorid i stället för natriumklorid, rapporterar Vårdfokus.

Annons:

Enligt den lex Maria-anmälan sjukhuset skickat till Inspektionen för Vård och omsorg var kvinnan nedsövd efter en hjärnblödning. För att minska trycket i huvudet injicerades natriumklorid. Efter en av injektionerna fick hon omedelbart hjärtstillestånd men personalen fick snabbt i gång cirkulationen igen, enligt sjukhuset.

Enligt en intern utredning hade ampullen med kaliumklorid av oklar anledning hamnat i en kartong avsedd för natriumklorid och de olika ampullerna är mycket lika varandra till utseendet.

Enligt sjukhuset är det osannolikt att patienten fått ytterligare hjärnskador än de som förväntades av hjärnblödningen.

Kommentarer