Den här sajten är bara till för dig som arbetar i hälso- och sjukvården.

  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Kontakt
  • Tipsa oss!
  • Lediga jobb
  • Logga in

Kontakt redaktionen

Redaktionen

Adress:
Dagens Medicin
Gjörwellsgatan 30

112 60 Stockholm
E-post: redaktionen@dagensmedicin.se

08-409 320 40

Chefredaktör och ansvarig utgivare:
Christina Kennedy 070-299 60 40
christina.kennedy@dagensmedicin.se

Teamledare - nyheter:
Jens Krey  070-735 16 61
jens.krey@dagensmedicin.se

Reportrar: 
Lina Berg 070-414 67 84 (debattredaktör)
debatt@dagensmedicin.se

Linda Berglund 073-558 66 66
linda.berglund@dagensmedicin.se 

Lisa Blohm 073-558 66 19
lisa.blohm@dagensmedicin.se

Annika Carpman 073- 558 65 92
annika.carpman@dagensmedicin.se

Carl-Magnus Hake 072-713 93 21
carl-magnus.hake@dagensmedicin.se

Petra Hedbom 073-558 75 56
petra.hedbom@dagensmedicin.se

Sara Heyman 073-558 66 71
sara.heyman@dagensmedicin.se

Cathrine Hofbauer 070-508 86 19
cathrine.hofbauer@dagensmedicin.se

Maria Gustavsson 073-558 65 98 (tjl)
maria.gustavsson@dagensmedicin.se

Malin Wernström 073-503 55 34
malin.wernstrom@dagensmedicin.se

Redigering och layout:
Maria Hammar 073-995 99 66
maria.hammar@dagensmedicin.se

Illustrationer:
Illustrationer som används på sajten är, om inte annat anges, gjorda av Elin Brander. Illustrationerna till Dagens Groda görs av Magdalena Wennberg-Lavebratt.

Magdalena Wennberg-Lavebratt 0587-805 44
magdalena@mwlavebratt.se

Elin Brander 070-859 74 74
elin@artistica.se



Redaktionell policy

Dagens Medicin är landets ledande nyhetsbevakare av svensk hälso- och sjukvård.

Dagens Medicin är, i arbetet med alla sina nyhetskanaler, oberoende, trovärdig, saklig och korrekt.

Dagens Medicin skiljer på nyheter och åsikter, både på sajten och i papperstidningen där särskilt upplåten plats finns för opinionsmaterialet.

Dagens Medicins redaktion fattar självständigt beslut om vad som ska publiceras.

Dagens Medicins journalister följer de regler om publicitet och yrkesetik som återges i Spelregler för press, radio och TV.

Dagens Medicins ansvarige utgivare fattar självständigt namngivningsbeslut om personer misstänkta eller dömda för brott eller personer som utpekas för något klandervärt. Varje fall bedöms för sig, och efter noggrant övervägande av konsekvenserna. 

Nyhetsbrev

Vill du ta del av våra nyhetsbrev?

Klicka här!

Nyheter från startsidan

Senaste numret av Dagens Medicin – här finns det digitalt

Nominera till Guldpillret 2020

TIPSA REDAKTIONEN!

Har du nyhetstips? Mejla oss:

redaktionen@dagensmedicin.se

Eller ring tel: 08-409 320 40

Vill du publicera ett debattinlägg? Mejla debattredaktören på debatt@dagensmedicin.se

Teamledare nyheter:
Jens Krey 070-735 16 61 

Vill du tipsa oss krypterat och säkert? Klicka här! (Obs! Använd endast om nödvändigt. Pressmeddelanden och annat hänvisas till vanliga redaktionsmailen, se ovan.)

Nyhetsbrev

Vill du ta del av våra nyhetsbrev?

Klicka här!

Sök i vår databas!

Våra seminarier