Den här sajten är bara till för dig som arbetar i hälso- och sjukvården.

  • Annonsera
  • Prenumerera
  • Kontakt
  • E-tidning
  • Lediga jobb
  • Logga in

Kontakt redaktionen

Redaktionen

Adress:
Dagens Medicin
Gjörwellsgatan 30

112 60 Stockholm
E-post: redaktionen@dagensmedicin.se

08-409 320 40

Chefredaktör och ansvarig utgivare:
Christina Kennedy 070-299 60 40
christina.kennedy@dagensmedicin.se

Redaktionschef:
Katarina Ekspong 072-2521480
katarina.ekspong@dagensmedicin.se

Nyhetschef:
Charlotta Kjellberg 070-722 76 72
charlotta.kjellberg@dagensmedicin.se

Webbredaktörer:
Jens Krey 070-735 16 61
jens.krey@dagensmedicin.se

Martin Wallström 070-410 79 14
martin.wallstrom@dagensmedicin.se

Maria Gustavsson 073-558 65 98
maria.gustavsson@dagensmedicin.se

Dagens Medicin print

Reportrar: 
Annika Carpman 073- 558 65 92
annika.carpman@dagensapotek.se

Carl-Magnus Hake 072-713 93 21
carl-magnus.hake@dagensmedicin.se

Mia Wärngård 
mia.warngard@dagensmedicin.se

Samuel Åsgård 073-989 14 91
samuel.asgard@dagensmedicin.se

Redigering och layout:
Christofer Elghorn 072-713 92 66 (debattredaktör)

christofer.elghorn@dagensmedicin.se

Maria Hammar 073-995 99 66
maria.hammar@dagensmedicin.se

Vd och stf ansvarig utgivare:
Mikael Nestius 070-266 63 77
mikael.nestius@dagensmedicin.se

Illustrationer:
Illustrationer som används på sajten är, om inte annat anges, gjorda av Elin Brander. Illustrationerna till Dagens Groda görs av Magdalena Wennberg-Lavebratt.

Magdalena Wennberg-Lavebratt 0587-805 44
magdalena@mwlavebratt.se

Elin Brander 070-859 74 74
elin@artistica.se


Lina Österberg (tjl)

Redaktionell policy


Dagens Medicin är landets ledande nyhetsbevakare av svensk hälso- och sjukvård.

Dagens Medicin är, i arbetet med alla sina nyhetskanaler, oberoende, trovärdig, saklig och korrekt.

Dagens Medicin skiljer på nyheter och åsikter, både på sajten och i papperstidningen där särskilt upplåten plats finns för opinionsmaterialet.

Dagens Medicins redaktion fattar självständigt beslut om vad som ska publiceras.

Dagens Medicins journalister följer de regler om publicitet och yrkesetik som återges i Spelregler för press, radio och TV.

Dagens Medicins ansvarige utgivare fattar självständigt namngivningsbeslut om personer misstänkta eller dömda för brott eller personer som utpekas för något klandervärt. Varje fall bedöms för sig, och efter noggrant övervägande av konsekvenserna. 

Nyhetsbrev

Vill du ta del av våra nyhetsbrev?

Klicka här!

Nyheter från startsidan

Nyhetsbrev

Vill du ta del av våra nyhetsbrev?

Klicka här!

Senaste numret av Dagens Medicin – här finns det digitalt

Sök i vår databas!

Nyhetsbrev

Vill du ta del av våra nyhetsbrev?

Klicka här!

Våra utbildningar