Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Kontakta oss

Dagens Medicin är den ledande nyhetstidningen för svensk sjukvård. Tidningen kommer ut en gång i veckan (34 nr per år) och riktar sig till beslutsfattare och legitimerad vårdpersonal i hälso- och sjukvården. På sajten publicerar vi nyheter varje vardag.

Prenumerationsärenden och övriga supportfrågor

Besök vår hjälpsida för att få svar på frågor gällande prenumeration, konto och annat. Där hittar du också e-postadress till vår kundservice. Kontakta oss via telefon för snabbast svar. Ange ditt kund- eller fakturanummer när du kontaktar oss för smidigare hantering.

  • Telefon kundservice: 08-409 320 09
  • Öppettider: helgfria vardagar 9-12 samt 13-16

Vid behov av större antal prenumerationer kontakta oss via formuläret för licenslösningar.

Feedback som rör våra digitala plattformar

Åsikter och feedback som rör våra digitala plattformar skickas till utvecklingsteamet: feedback@dagensmedicin.se. Notera att utvecklingsteamet inte kan svara på feedback som rör redaktionellt innehåll.

Redaktionella frågor

Redaktionell policy

  • Dagens Medicin är landets ledande nyhetsbevakare av svensk hälso- och sjukvård.
  • Dagens Medicin är, i arbetet med alla sina nyhetskanaler, oberoende, trovärdig, saklig och korrekt.
  • Dagens Medicin skiljer på nyheter och åsikter, både på sajten och i papperstidningen.
  • Dagens Medicins redaktion fattar självständigt beslut om vad som ska publiceras.
  • Dagens Medicins journalister följer de regler om publicitet och yrkesetik som återges i Spelregler för press, radio och TV.
  • Dagens Medicins ansvarige utgivare fattar självständigt namngivningsbeslut om personer misstänkta eller dömda för brott eller personer som utpekas för något klandervärt. Varje fall bedöms för sig, och efter noggrant övervägande av konsekvenserna.

Redaktion

Lisa Blohm

Chefredaktör och ansvarig utgivare

073-339 26 22

lisa.blohm@dagensmedicin.se

Lina Berg

Reporter och debattredaktör

070-414 67 84

debatt@dagensmedicin.se

Maria Ingvarsdotter

Redigering och layout

073-995 99 66

maria.ingvarsdotter@dagensmedicin.se

Jonny Sågänger

Redaktör Digital Hälsa och Läkemedelsmarknaden

070-620 28 43

jonny.saganger@bbm.bonnier.se

Malin Jansson

Redaktör Läkemedelsmarknaden

070-4260542

malin.jansson@dagensmedicin.se

Magdalena Wennberg-Lavebratt

Illustrationer

0587-805 44

magdalena@mwlavebratt.se

Elin Brander

Illustrationer

070-859 74 74

elin@artistica.se


Sälj

Christine Stenbäck

Key Account Manager

070-566 24 47

christine.stenback@dagensmedicin.se


Karriär

Susanne Sainio

Ansvarig Karriär

070-003 35 16

susanne.sainio@bonniernews.se

Cecilia Asplund

Försäljningschef

070-003 34 44

cecilia.asplund@bonniernews.se


Konferens

Gabriella Lundström

Deltagarinformation, produktionsledare

076-940 30 72

gabriella.lundstrom@dagensmedicin.se

Maritza Pavlov

Partneransvarig

070-003 34 77


Akademi

Magnus Norrman

Affärsområdeschef Utbildning

070-729 37 21

magnus.norrman@bbm.bonnier.se

Karin Rehnberg

Varumärkesansvarig

070-003 34 62

karin.rehnberg@bbm.bonnier.se


Tipsa oss!

Skicka gärna dina nyhetstips till oss. Observera att du får vara helt anonym och att källskydd tillämpas. Rätten att vara anonym är reglerad i svensk grundlag.

Om du vill får du dock gärna lämna din e-postadress så att vi kan kontakta dig. Din e-postadress är konfidentiell och kommer enbart att användas för eventuell kommunikation mellan dig och Dagens Medicin.

Extra känsliga tips
Om den information du vill lämna är känslig så kan du använda vårt krypterade formulär för extra känslig information.