Allmänmedicin
Häktad läkare misstänks vara psykiskt sjuk
Publicerad: 3 maj 2018, 11:38
En läkare som är häktad för en rad grova sexövergrepp på barn bedöms lida av en allvarlig psykisk störning, visar en mindre sinnesundersökning.
Ämnen i artikeln:
Skaraborgs sjukhusVästra GötalandsregionenRegion Jönköpings länStockholms läns landstingDet rapporterar P4 Skaraborg. Om bedömningen står sig kan mannen i så fall dömas till vård i stället för fängelse om han fälls för brotten han misstänks för.
Läkaren, som har varit verksam i flera delar av landet, misstänks för att ha genomfört obefogade kroppsundersökningar och för att ha dokumenterat barn i sexuellt syfte. Läkaren utreds för sammanlagt 68 brott, däribland grova sexuella övergrepp mot barn samt barnpornografibrott, utnyttjanden av barn för sexuell posering och sexuella ofredanden.
Senast på torsdag måste åklagaren väcka åtal eller begära förlängning av häktningen. Mannen förnekar brott.
Relaterat material
Kry anmäler övergrepp
Läkaren häktad för nya misstankar om barnsexbrott
Läkare kopplas till fler övergrepp
Läkare häktad för ännu fler sexbrott mot barn
Polisanmälan mot häktad läkare efter nätläkarbesök
Läkare begärs häktad för fler barnsexbrott
TT