måndag25 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Allmänmedicin

Krisledning fortsätter efter terrordådet

Publicerad: 10 april 2017, 08:48

Helgens attentat i centrala Stockholm ställer fortsatta krav på den och på sjukvården. Krisledningsarbetet i Stockholms läns landsting går vidare.

Ämnen i artikeln:

Terrordådet på DrottinggatanRegion Stockholm

För att klara bemanning och krisledning tar Stockholms läns landsting nu hjälp av andra landsting. Efter helgens intensiva arbete arbetar landstinget nu främst för att stärka upp primärvården och psykiatrin, så att den har beredskap att ta emot människor som varit med om dådet, eller på annat sätt påverkats av det och som kan tänkas söka vård den närmaste tiden.

En krisstödstelefon finns öppen och ett särskilt krisledningscentrum öppnar även under dagen på Kungsholmen.

– Dit ska såväl allmänhet som media kunna vända sig för att få svar på frågor och få stöd, berättar Erik Berglund, pressekreterare på Stockholms läns landsting, SLL.

Fortfarande vårdas nio personer – som skadades vid dådet på Drottninggatan – på sjukhus. Två av dem på intensiven.

Varken presstjänsten eller ledningen för katastrofmedicinsk beredskap inom SLL kan ännu summera den insats som drogs igång i fredags eftermiddag.

– Vi är fortfarande i en pågående insats och arbetet fortsätter, säger Jessica Lindberg, enhetschef för katastrofmedicinsk beredskap i SLL.

Relaterat material

De räddade liv efter dådet på Drottninggatan

MIA WÄRNGÅRD

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev