måndag25 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Barnsjukvård

Barnmorskor tackar nej till bud

Publicerad: 13 juli 2016, 13:37

Mängder av barnmorskor på förlossningen och BB vid Helsingborgs lasarett har sagt upp sig.

Ämnen i artikeln:

Barnsjukdomar

Vid lunchtid svarade Steen Ekdahl, divisionschef för specialiserad närsjukvård, att Region Skåne beklagar att de 39 barnmorskorna tackat nej till regionens förslag om högre ersättning för nattarbete, rapporterar HD-Sydsvenskan.

En tvist om schemat och hur mycket tid barnmorskorna får för återhämtning efter att ha jobbat nattpass ligger bakom uppsägningarna. Efter ett möte i går och en nattlig mangling tackade barnmorskorna nej till regionens förslag.

– Vi tyckte att vi gick deras krav till mötes, med en ekonomisk kompensation som de kan använda för att förkorta sin arbetstid. Men de har svarat att de i första läget inte önskar ekonomisk kompensation, utan arbetstidsförkortning, säger Steen Ekdahl till HD-Sydsvenskan.

TT

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev