Barnsjukvård
Förtydligande om försäkringsskydd vid off label-bruk
Publicerad: 5 april 2019, 12:03
En kommentar till fjärde paragrafen i Läkemedelsförsäkringens åtagande är nu kraftigt utbyggd. På bilden: vd Robert Ström.
Foto: Pax Engström Nyström
Läkemedelsförsäkringen har lyssnat på kritiken och anger numera tydligt ett antal situationer då patienter kan få ersättning för skador som uppkommit vid användning av läkemedel utanför godkänd indikation, så kallad off label.
– Vi har tagit till oss vad vissa landsting har sagt om att vi skapat oro bland förskrivare om att all off label-behandling skulle vara undantaget från försäkringen – vilket
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.