Barnsjukvård
Läkare förlorar legitimation efter omskärelser
Publicerad: 13 maj 2019, 06:06
Foto: Thinkstock
HSAN återkallar legitimationen från en läkare som anmälts för flera misslyckade omskärelser.
Ämnen i artikeln:
BarnsjukdomarEn bebis fick allvarliga brännskador efter att vävnad bränts bort med en så kallad diatermiapparat. En sjuårig pojke fick opereras efter att en kompress lötts fast på hans hud, rapporterar Corren.
Nu återkallar hälso-, och sjukvårdens ansvarsnämnd, HSAN, legitimationen hos en läkare i Östergötland som anmälts för flera misslyckade omskärelser.
Läkaren har tidigare varit verksam på ett sjukhus, och även där prövats av HSAN. Under det senaste året har han i stället arbetat vid en skönhetsklinik där har han utfört flera omskärelser på pojkar.
Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, har funnit allvarliga brister i åtminstone tio av fallen. Läkaren har bland annat opererat på pojkar utan att söva ned dem, och använde lokalbedövning på en månadsgammal bebis vilket gav barnet svåra kramper.
TT