Få hela storyn
Starta din prenumeration
Bild- & funktionsmedicin
Publicerad: 6 juli 2015, 09:32
Läkarbristen är ett av problemen som landstinget Dalarna nu tar upp som ett problem i ett remissvar till utredningen om den nya läkarutbildningen. Det skriver Borlänge tidning i dag.
Ämnen i artikeln:
Landstinget DalarnaSedan i våras har utredningen om den nya läkarutbildningen varit ute på remiss. Ett av förslagen är att avskaffa läkarnas allmäntjänstgöring som i dag sköts av landstingen och i stället lägga till ett pre-ST år i grundutbildningen, innan legitimering.
Ingalill Persson (S), ordförande i landstingsstyrelsen i Dalarna, säger till tidningen att det nya förslaget kan betyda att landstinget förlorar en stor del av sin rekryteringsbas. I dag rekryteras de flesta läkarna från AT-utbildningen och landstinget ser att det finns en risk för läkarbrist i framtiden.
En ytterligare fråga som väcks av det nya förslaget är hur eventuella brister i grundutbildningen ska hanteras, när läkarlegitimationen redan är utfärdad, enligt Ingalill Persson.
”Det går att komma åt problemen med AT och ST”
Utredningen om läkarutbildningen går ut på remiss
Utredare vill slopa AT och ge snabbare leg
KARIN SVENS
Ämnen i artikeln:
Landstinget Dalarna