Bild- & funktionsmedicin
SKL välkomnar utredning om specialistsjuksköterskor
Publicerad: 7 november 2018, 09:53
Agneta Jöhnk. Foto: Thomas Carlgren, Thinkstock
SKL är försiktigt positivt till förslagen i utredningen ”Framtidens specialistsjuksköterska”. Samtidigt beskriver organisationen flera landstings sätt att hantera specialistkompetensen som ”dåligt”.
Redan innan regeringens utredare Kenth Nauclér i förra veckan lämnade över sin utredning om en ny utbildningsgång för specialistsjuksköterskor totalsågades den av Vårdförbundet och Svensk sjuksköterskeförening som krävde att den gjordes om. Kenth Nauclér svarar syrligt att det vore klädsamt att professionsföreträdarna läste utredningen innan de gav sig in i debatten. Arbetsgivarorganisationen Sveriges Kommuner och Landstings, SKL:s, respons håller ett något annat tonläge.
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.