Få hela storyn
Starta din prenumeration
Bild- & funktionsmedicin
Publicerad: 21 januari 2008, 14:35
Det blir inget sammanslagning av Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Centrallasarettet i Västerås. Den politiska ledningen i Sörmland vill avvakta den nya regionindelningen.
Landstinget Sörmland och Landstinget Västmanland har en gemensam politisk nämnd som i november föreslog en hopslagning av Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Centrallasarettet i Västerås.
Sjukhuset skulle ligga i både Västerås och Eskilstuna men det skulle ägas och drivas av de två landstingen tillsammans.
Nu har den styrande alliansen i Sörmland dock beslutat att inte gå vidare med sammanslagningen. En anledning är det pressade ekonomiska läget.
– Vi ska hämta hem 100 miljoner kronor i år. Det kommer att kräva all vår energi och fokus så vi kan inte gå in i en sådan här process nu, säger Marie-Louise Forslund Mustaniemi (kd), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Sörmland.
Dessutom vill landstingets politiska ledning avvakta ett besked kring den kommande regionbildningen.
– Vi vill gärna ingå i samma region som Västmanland. Men om det inte blir en Mälardalsregion så får vi två sjukhus i två olika regioner, säger Marie-Louise Forslund Mustaniemi.
Torsten Källberg (fp), landstingsråd i Västmanland och ordförande i den gemensamma nämnden, är besviken. Enligt honom borde regionfrågan inte påverka beslutet om en eventuell sammanslagning av de två sjukhusen.
– Det spelar väl ingen roll var regiongränsen går – oavsett kommer det att vara svårt att ha två stora länssjukhus som bara ligger fyra mil ifrån varandra. Det håller inte för framtiden, man måste samarbeta, säger Torsten Källberg.