Få hela storyn
Starta din prenumeration
Cancer
Publicerad: 10 oktober 2008, 08:52
Besked om strålning dröjer
Foto: Foto: Photos.com
Forskarna vet fortfarande inte om strålning från mobiltelefoner kan orsaka cancer. Nu har slutrapporten från den internationella Interphonestudien blivit försenad.
Arbetet med Interphone inleddes för nio år sedan. Sedan dess har forskare från Sverige och tolv andra länder sökt svaret på frågan om mobiltelefoner kan orsaka cancer.
Resultaten av de delstudier som har presenterats hittills är motsägelsefulla. Nu har slutrapporten som är tänkt att ge ett tydligt svar dessutom blivit försenad ytterligare en gång. Det är oklart om den hinner bli färdig i år, rapporterar Sveriges Radio Vetenskapsradion.
Enligt den brittiska tidskriften The Economist beror förseningen på att forskarna inte lyckas komma överens. De uppgifterna tillbakavisas av projektledaren Elisabeth Cardis från FN-organet International Agency for Research on Cancer, IARC. Hennes förklaring är att frågan helt enkelt har visat sig vara mycket svårutredd.