söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Cancer

Företag utvecklar vaccin mot cancer i bukspottkörteln

Publicerad: 30 maj 2013, 08:43

Ett norskt företag har fått 20 miljoner norska kronor för att utveckla ett vaccin mot pankreascancer.


Cancer i bukspottkörteln är svårbehandlat och har ofta dålig prognos. Det norska företaget Targovax har fått 20 miljoner norska kronor för att utveckla ett vaccin mot sjukdomen, uppger norska Dagens Medicin. Pengarna kommer bland annat från norska forskningsrådet.

Vaccinet är tänkt att känna igen mutationer i den gen som kodar för RAS-proteinet. Sådana mutationer finns i cirka en fjärdedel av all cancer och för cancer i bukspottkörteln förekommer dessa mutationer i upp till 80-90 procent.

Targovax uppger på sin webbplats att företaget är redo för att starta fas II-studier med vaccinet för patienter med pankreascancer som genomgått kirurgi.

SAMUEL LAGERCRANTZ

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev