Cancer
Lyckat försök med car NK-behandling
Publicerad: 10 februari 2020, 12:49
Illustration av NK-celler, en slags lymfocyter, som angriper tumörceller. Dessa har i en studie genmodifierats för att behandla patienter med bland annat lymfom.
Foto: Getty Images
I en liten studie har forskare modifierat immunceller från donatorer så att de angriper tumörceller hos patienter med leukemi och lymfom. Förhoppningen är att behandlingen kan bli enklare och mer säker än den uppmärksammade car T-cellsterapin.
Det är amerikanska forskare som behandlat elva patienter med genförändrade immunceller från donerat navelsträngsblod. Immuncellerna, så kallade NK-celler, har försetts med en car-receptor som gör att de lättare kan leta
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.