lördag3 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Cancer

Viss nytta med immunterapi vid tidig bröstcancer

Publicerad: 30 september 2019, 08:05

Efter 15,5 månader i median hade 65 procent i gruppen som fått immunterapi som tillägg uppnått det primära effektmåttet komplett remission, jämfört med 51 procent i placebogruppen. Foto: GettyImages

Kvinnor med trippelnegativ bröstcancer i tidigt stadium fick något bättre effekt av cytostatikabehandling när de fick tillägg med immunterapi, enligt preliminära resultat som presenteras på onkologikongressen Esmo. Men att patientgruppen med ett högt PDL1-uttryck inte svarade bättre, förvånade forskarna.

Ämnen i artikeln:

Akademiska sjukhusetMSDBröstcancerImmunterapi

PH


Trippelnegativ bröstcancer kännetecknas av att den varken är hormon- eller HER2-positiv och framför allt drabbar kvinnor i 40- till 50-årsåldern. Den utgör omkring åtta procent av samtliga bröstcancrar i Sverige

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev