måndag25 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Hjärta-kärl

Dödsfall i hjärt-kärlsjukdom är åter vanligast i Stockholm

Publicerad: 24 juli 2023, 10:00

Skogskyrkogården i Stockholm.

Foto: Getty Images

År 2021 skedde ett unikt skifte i den vanligaste dödsorsaken i Stockholms län. Men året efter var återigen hjärt-kärlsjukdom den mest förekommande dödsorsaken i Stockholm, liksom i alla andra län, visar statistik från Socialstyrelsen.

Ämnen i artikeln:

Juli 2023Region UppsalaRegion HallandRegion StockholmSocialstyrelsenStrokeHjärtinfarkt

Carl-Magnus Hake

carl-magnus.hake@dagensmedicin.se


I flera decennier har hjärt-kärlsjukdom varit den vanligaste dödsorsaken i Sverige och i många andra västländer. Men tack vare bättre prevention och behandling har de kardiovaskulära dödstalen stadigt minskat.

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 796 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev