torsdag30 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Hjärta-kärl

Väntan på hjärtoperationer i Linköping är ”oacceptabel” 

Publicerad: 17 mars 2021, 05:00

Örjan Friberg är verksamhetschef för thoraxkirurgi vid Universitetssjukhuset i Linköping. Han ser bekymrat på den allt längre kön till hjärtkirurgi på sjukhuset. Jessica Frisk är vårddirektör i Region Östergötland och förklarar det tuffa läget med att regionen var en av de som drabbades värst av pandemin under våren och att man var tvungna till ”stenhårda” prioriteringar. Foto: Lars-Göran Jansson, Jeppe Gustafsson

Minskningen av ingrepp och behandlingar inom hjärtsjukvården är ojämnt fördelad i landet. På Universitetssjukhuset i Linköping är läget för hjärtkirurgin ”oacceptabel”, enligt verksamhetschefen Örjan Friberg.

Ämnen i artikeln:

Universitetssjukhuset i LinköpingRegion ÖstergötlandKärlkrampFörmaksflimmer

Carl-Magnus Hake

carl-magnus.hake@dagensmedicin.se


– I början på hösten 2020 var våra väntetider rätt ok, men nu efter årsskiftet har vissa patienter fått vänta sedan i somras. Antalet patienter i kö har ökat med

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev