onsdag27 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Infektion

Dålig beredskap för pandemi

Publicerad: 14 augusti 2009, 12:07

Många myndigheter och samhällsviktiga företag är dåligt förberedda för svininfluensan, enligt en ny analys.


Influensan A(H1N1) väntas leda till stor sjukfrånvaro på svenska arbetsplatser i höst. Enligt Myndigheten för samhällsskydd och krisberedskap, MSB, bör samhällsviktiga verksamheter ha beredskap för att kunna klara sina uppgifter även om halva personalstyrkan är borta under en tvåveckorsperiod.

MSB:s färska analys visar att många myndigheter och företag inte lever upp till det kravet. Överdirektören Nils Svartz vill inte peka ut enskilda verksamheter men uppmanar till skärpning över hela linjen.

– Ingen vet hur den här influensan kommer att drabba. Det får man ju se, och det kommer säkert att krävas en improvisation. Men man är mycket bättre på att improvisera sin verksamhet om man har gjort en ordentlig planering i förväg, säger han till Sveriges Radios Ekoredaktion.

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev