söndag24 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Infektion

RS-vaccin för spädbarn får klartecken av EU

Publicerad: 25 augusti 2023, 10:10

Foto: Getty images

EU-kommissionen gav på torsdagen grönt ljus för det första vaccinet mot RS-viruset som ska skydda nyfödda barn.

Ämnen i artikeln:

Senaste nyttPfizerVaccinRS virus

TT


Vaccinet "Abrysvo", som tagits fram av läkemedelsbolaget Pfizer, ska ges till kvinnor under graviditeten och sedan skydda barnet de första sex månaderna från födseln.

Läs mer: Klartecken för RS-vaccin för skydd av små barn

Vaccinet ska även skydda personer som är 60 år och äldre.

Den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA gick i slutet av juli ut och rekommenderade att vaccinet borde godkännas. Så sent som för några dagar sedan godkände även det amerikanska läkemedelsverket FDA vaccinet.

RS-virus är en virusinfektion som oftast orsakar milda symtom som liknar en vanlig förkylning, men spädbarn och äldre riskerar att drabbas av allvarlig sjukdom.

Tidigare i år gav EMA grönt ljus för ett vaccin som ska skydda äldre mot RS och som utvecklats av läkemedelsjätten GSK. Det var det första RS-vaccinet som fick en rekommendation av EMA.

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev