Infektion
Skydd från näsantikroppar mot corona verkar hålla i sig
Publicerad: 16 januari 2023, 14:43
Den biomedicinska analytikern Katherina Aguilera tar prov på Fredrika Karlqvist, läkare på Danderyds sjukhus.
Foto: Nina Greilert-Norin
Personer som har så kallade IgA-antikroppar mot sars-cov-2 i nässlemhinnan verkar få ett partiellt skydd mot covid-19 som håller i sig i minst åtta månader, enligt en svensk studie i Lancet Infectious Diseases.
Det är forskare vid Danderyds sjukhus som har gjort en uppföljning på tidigare uppmärksammade resultat. Ursprungligen såg de att personer som efter en tidigare infektion av sars-cov-2 hade utvecklat
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.