Kirurgi
Infektion på operationssalar – patient dog
Publicerad: 3 september 2018, 05:51
Minst sju patienter har drabbats av svåra infektioner efter att ha opererat ryggen på ortopediska kliniken vid Skånes universitetssjukhus.
Infektionerna bidrog till att en av de drabbade patienterna avled och sjukhuset anmälde de sju fallen enligt lex Maria, rapporterar TV4 Nyheterna.
Sjukdomsfallen rapporterades i slutet av 2017 och sedan dess har händelserna utretts för att spåra orsaken till infektionerna. Men ingen avgörande orsak har kunnat hittas och sjukhuset bedömer att de är relaterade till operationslokalerna. I dag gör ändå sjukhuset bedömningen att operationslokalerna uppfyller kraven som ställs – trots att man inte har säkrat smittkällan.
Skånes universitetssjukhus uppger för TV4 Nyheterna att man överväger att flytta operationerna till tillfälliga modulhus.
TT