fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Mage-tarm

Humiras patentfall spås bli lyft för landstingen

Publicerad: 19 oktober 2018, 09:00

Mikael Svensson, handläggare för läkemedelsfrågor på SKL, hoppas på öppen priskonkurrens bland företagen som säljer biosimularer för Humira. Foto: Thomas Carlgren, SKL/Fribild

Med kopior på TNF-hämmaren Humira kan sjukvården spara 100-tals miljoner kronor. Det är en ”jättegrej” för landstingens ekonomi, anser Mikael Svensson, läkemedelsexpert på SKL, som hoppas på transparenta listpriser.

Ämnen i artikeln:

TNF-hämmareLäkemedelsföretagLäkemedel

– Det finns inget större läkemedel än Humira. Att patentet nu fallit är ur landstingens perspektiv den ekonomiskt största händelsen som inträffat kring ett läkemedel, säger Mikael Svensson, handläggare för

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev