måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Neurologi

Rituximab utvalt i off label-uppdrag

Publicerad: 4 juli 2019, 13:24

Nu är det officiellt att Läkemedelsverket kommer att utvärdera lymfomläkemedlet rituximab (Mabthera) vid multipel skleros, ms, i sitt nya uppdrag om användning av läkemedel utanför godkänd indikation.

Ämnen i artikeln:

Off labelLäkemedelsverketRoche

Carl-Magnus Hake

carl-magnus.hake@dagensmedicin.se


I april stod klart att myndigheten i ett pilotprojekt fått i uppdrag att välja ut och utreda ett off label-läkemedel. Granskningen skulle enligt regeringen mynna ut i en ”tydlig och välunderbyggd slutsats om nytta/risk-balansen är positiv eller negativ”.

Det tippade läkemedlet att utreda var rituximab vid multipel skleros, eftersom detta länge stått i centrum för diskussion om off label-användning i sjukvården.

Nu bekräftar gruppchefen Veronica Arthurson på Läkemedelsverket att det verkligen är rituximab som ska utredas.

– Det finns nu, sedan några veckor tillbaka, ett internt beslut på att det är rituximab vid ms som kommer att studeras inom ramen för pilotprojektet. Vi går därmed nu in i en fas av intensivt utredningsarbete och kommer inte att ha någon ytterligare info kring regeringsuppdraget att kommunicera förrän tidigast i december, skriver hon i ett mejl till Dagens Medicin.

Relaterat material

Lif till storms mot off label-uppdrag

Läkemedelsverket får i uppdrag att värdera off label

Modell presenterad för off label-utvärdering

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev