lördag23 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Neurologi

Tidsfönstret kan vidgas för trombolys

Publicerad: 9 maj 2019, 12:03

I studien deltog patienter som hade drabbats av ischemisk stroke, alltså en blodpropp i hjärnan. Foto: Gettyimages

Utifrån bilder av hjärnans blodflöde kan man hitta patienter med ischemisk stroke som har effekt av propplösande läkemedel upp till nio timmar efter första symtom, enligt en ny randomiserad studie.

Ämnen i artikeln:

Stroke

Maria Gustavsson

maria.gustavsson@dagensmedicin.se


– Det är väldigt intressanta resultat. Nu är vi inne i ett paradigmskifte där behandlingsbeslut inte enbart måste baseras på tidsfaktorn. Även strokepatienter som kommer in sent till sjukhuset kan

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 2 796 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 3 995 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev