Prehospital vård
Fel på livsviktig teknik i Skåneambulanser
Publicerad: 31 juli 2023, 06:00
Region Skåne har problem med ett nytt upphandlat övervakningssystem i sina ambulanser. Arkivbild.
Foto: Johan Nilsson/TT
Ny övervakningsutrustning i ambulanser i Skåne har visat sig ha allvarliga fel. Nu anmäler regionen produkterna till Läkemedelsverket.
TT
Det nya övervakningssystemet, en modulbaserad plattform, upphandlades av Region Skåne för ett värde av omkring 32 miljoner kronor. I år har man börjat införa systemet i 101 ambulanser i regionen, skriver Kristianstadsbladet.
Läs också: Uppgifter: Aisab tar över ambulansverksamhet i Stockholm
Systemet ska bland annat kunna mäta EKG, blodtryck och syresättning, och ha tvåvägskommunikation med sjukhus och ambulanser. Men en del tillbud och fel som ”allvarligt kunna påverka patienters hälsa” har inträffat, enligt verksamhetschefen för ambulans. Tolv olika händelser tas upp i en lista över tillbuden.
Till exempel har problem med att ta EKG rapporterats. Blodtrycksvärden har varit felaktiga, vilket kunnat orsaka felbehandlingar. Det har också varit problem med att skicka över mätresultat till sjukhusen, trots att enheterna enligt tillverkaren ska kunna kommunicera sömlöst med varandra.
Även problem med uppkopplingen har förekommit.
Kristianstadsbladet har sökt företaget som tillverkat övervakningssystemet för en kommentar.
Läs också: Fel på hjärtstartare ger ambulansen ny rutin