söndag28 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Smärta

Injektionspenna in i förmånen

Publicerad: 27 maj 2013, 13:45

Injektionspennan Humapen Savvio är en förbrukningsartikel enligt lagens mening trots att den håller länge.

Ämnen i artikeln:

Smärta

Tid är en springande punkt för Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket i bedömningen av om en produkt är en förbrukningsartikel eller inte. En injektionspenna för insulin till diabetiker kan i dag hålla upp till fem, sex år. Trots det kan de vara förbrukningsartiklar till sin karaktär, skriver TLV i sin bedömning.  Livslängden bör vägas samman med produktens övriga karaktäristika såsom användningsområde, tekniska egenskaper, möjligheten att återvända produkten etc . Summa summarum anses injektionspennan i fråga vara just en förbrukningsartikel.

Tidens betydelse för om ett hjälpmedel är en förbrukningsartikel eller inte ska behandlas av Högsta förvaltningsdomstolen senare i år.

Dessutom är den kostnadseffektiv vid jämförelse av andra injektionspennor, anser TLV. Därför ingår Humapen Savvio i läkemedelsförmånen från den 5 juni.

Relaterat material

Striden om pumparna och pengarna 

CHARLOTTA KJELLBERG

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev