Smärta
Inte bara nervceller förmedlar smärta
Publicerad: 15 augusti 2019, 18:00
Patrik Ernfors forskarlag har upptäckt att specialiserade Schwannceller (i rött) i huden hos möss har en viktig funktion för att initiera smärtupplevelser. Den streckade linjen markerar gränsen mellan över- och underhuden.
Foto: Hind Abdo, Gunnar Ask
Forskare vid Karolinska institutet har i möss upptäckt att en särskild typ av stödjeceller till nervceller svarar på retning från omvärlden och kan initiera smärtupplevelser, enligt en ny studie som publiceras i tidskriften Science.
– Smärta har tidigare ansetts uppstå på grund av retning av fria nervtrådar i huden. Våra fynd visar nu att nervtrådar tillsammans med en specialiserad typ av så kallade terminala
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.